Dátum/čas
18.10.2022
19:15
Miesto konania
Smer Klub 77
Úle Eda Hogla
Minutáž: 16:58
Rok výroby: 2019
Vyrobil: Nicolausfilm
Krajina: Slovensko
Réžia: Ján Kuska
ÚLE EDA HOGLA – autor filmu Ján Kuska získal Cenu Martina Slivku za najlepší individuálny výkon slovenského tvorcu (cenu udelil Literárny fond). Medzinárodná porota ocenila dôkladné spracovanie príbehu jedného z posledných včelárov na Slovensku, ktorý chová včely tradičným spôsobom. Film je o poslednom včelárovi na Slovensku, ktorý nielen vyrába úle zo slamy, ale chová v nich aj včely. Vo filme je tiež zachytený postup výroby týchto úľov, aby sa zachoval aj pre ďalšie generácie.
Gajdoši
Minutáž: 24:17
Rok výroby: 2018
Vyrobil: Konduktor
Krajina: Slovensko
Réžia: Martin Kleibl, Michal Veselský
GAJDOŠI – autori Dušan Varmeďa, Martin Kleibl, Michal Veselský. Film získal ocenenie Cenu riaditeľky festivalu – za najlepší film reflektujúci hodnoty regiónu. Medzinárodná porota ocenila vydarenú prezentáciu gajdošskej tradície na Slovensku ako významnej súčasti nehmotného kultúrneho dedičstva. Gajdy, ako organická súčasť tradičného inštrumentára i celá gajdošská kultúra zastrešujúca všetky prejavy a vedomosti viazané na gajdy a ich použitie, reprezentuje dlhodobú a kontinuálnu hudobnú tradíciu prevažne roľníckeho a pastierskeho obyvateľstva Slovenska. Ako významný kultúrno-historický jav, ktorého korene siahajú až do 14. storočia, sa na báze prirodzenej medzigeneračnej kontinuity zachoval dodnes.
Film reflektuje súčasný stav gajdošskej kultúry na Slovensku. Na pozadí odborného výkladu dvoch odborníkov – Milana Ruska a Bernarda Garaja ilustruje tému gajdošstva od výroby, až po hru a súčasné trendy vo vývoji. Prvok gajdy a gajdošská kultúra je zapísaný v Reprezentatívnom zozname nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska.
Paničky
Minutáž: 28 min
Rok výroby: 2019
Vyrobil: RTV Vojvodiny
Krajina: Srbsko
Réžia: Ján Čáni
PANIČKY – film v réžii Jána Čániho, ktorý bol ocenený Cenou „Slováci vo svete“ – za najlepší film o živote Slovákov v zahraničí (udelil primátor mesta Čadca). Medzinárodná porota ocenila priblíženie osláv Kvetnej nedele v Starej Pazove v Srbsku, kde tradícia chodenia s paničkami pretrváva až do dnešných dní. Na Kvetnú nedeľu, v dedinke Stará Pazova, sa oblečú deti do ľudového kroja. Jedno dievča je vždy oblečené ako mladucha. Chodievajú po dedine k príbuzným a spievajú „Kvetná nedeľa kde si kľúče podela ….“ Na žiadosť hostiteľov si zatancujú a za spievajú aj iné slovenské pesničky. Gazdinky sa im za to odvďačia vajíčkami, jablkami a sladkosťami. Obyčaj Paničky, alebo chodenie s paničkami si priniesli vojvodinský Slováci z materskej krajiny ešte pred bezmála 300 rokmi. Paničky sú symbolom prebúdzania prírody a príchodu veľkonočných sviatkov. Žiaľ v súčasnosti vo Vojvodine sa Paničky zachovali iba u staropazovských Slovákov a táto obyčaj pretrváva 250 rokov.
VSTUP VOĽNÝ
ETNOFILM ČADCA 2022
MEDZINÁRODNÉ FILMOVÉ BIENÁLE DOKUMENTÁRNEHO ETNOLOGICKÉHO FILMU – 22. ROČNÍK
Medzinárodná súťaž ponúka filmy na témy z oblasti sociálnej a kultúrnej antropológie a etnológie v širokom zábere, od rozmanitých prejavov tradičnej ľudovej kultúry až po mapovanie života súčasného človeka v komplexnosti a zložitosti meniaceho sa sveta i spôsobu života.