PREBUDENÝ – Štefánikove vlny | dokumentárny film

Dátum/čas
07.09.2019
20:00

Miesto konania
Smer Klub 77


M.R. Štefánik žil krátky, ale o to intenzívnejší život. Vedecké ambície ho pritiahli skoro na všetky kontinenty a dostal sa aj do Francúzskej Polynézie, kde nafotil prvé československé akty, chcel založiť československé kolónie a azda aj surfoval.

Dokument s názvom „Prebudený – Štefánikové vlny z 21. storočia“ je príbeh dvoch dvoch slovenských cestovateľov, surferov (Miland a Rastislav), ktorí prichádzajú na prieskum ostrova Tahiti a Moorea vo Francúzskej Polynézii.
Film je inšpirovaný M. R. Štefánikom (francúzsky generál, politik, vedec, ale v neposlednom rade aj cestovateľ …), ktorý pracoval na ostrove Tahiti a jeho okolí pred viac ako sto rokmi (1910).
Milan a Rastislav prichádzajú nielen preto, aby preskúmali úžasnú prírodu a kultúru na ostrovoch, ale spojili sa s česko-slovenskými rodinami, ktoré tam prišli už dávno. Symbolicky sa tiež pokúsia surfovať po jednej zo známych svetových vĺn – Teahupoo, ktorá sa nachádza neďaleko miesta, kde M.R.Štefánik v roku 1910 pôsobil ako astronóm.
Film je čiastočne inšpirovaný historickou postavou – vedcom, astronómom, diplomatom, politikom a cestujúcim Milanom Rastislavom Štefánikom a tiež slávnym slovenským cestovateľom a spisovateľom Františkom Kele, ktorý cestoval vo svojich krokoch po celom svete a napísal veľa kníh.

Vstupné: dobrovoľné – čo kto dá 🙂