Karel Plíhal prichádza na Slovensko, kde odohrá len tri koncerty. Jeden z nich aj v Žiline.

Český folkový spevák, gitarista a skladateľ sa po dlhšom období vráti na Slovensko. S recitálom sa predstaví slovenským poslucháčom na troch koncertoch – 4. júna v Bratislave, 5. júna v Nitre a 6. júna v Žiline, v SMER KLUBE 77. Na koncertné pódiá sa vracia po prekonaní zdravotných problémov s rukou.

Podľa organizátorov Karel Plíhal dokáže neopakovateľne v jednej chvíli publikum rozosmiať veselou pesničkou a vzápätí ho dojať a roznežniť emotívnym textom piesne. Na jeho koncertoch sa môžu poslucháči tešiť na komornú atmosféru a hravú jemnú poetiku inteligentne vtipných, vyzretých sebaironických textov či krátkych veršovačiek, ktoré uvádzajú a dopĺňajú jednotlivé pesničky.

Samozrejmé je aj umelcovo famózne umenie hry na gitare. Hudobnou posilou na Plíhalových koncertoch je gitarista Petr Fiala, s ktorým sa umelec pozná od študentských čias v hudobnej škole v Hradci Králové.


Karel Plíhal hrá na gitaru od pätnástich rokov. Začínal v amatérskej skupine Hučka, od roku 1977 bol členom skupiny Falešní hráči. V roku 1981 založil vlastnú skupinu Plíharmonyje. Od roku 1984 vystupuje sólovo. V roku 1985 vydal prvú LP platňu Karel Plíhal.

Na svojom konte má dnes jedenásť albumov, v roku 2004 vyšiel album Nebe počká s textami Josefa Kainara, z roku 2004 je album Karel Plíhal v Olomouci a z roku 2005 album Karel Plíhal v Telči. V septembri 2012 vydal štúdiový album Vzduchoprázdniny, za ktorý získal ocenenie hudobnej akadémie Anděl 2012 v kategórii folk & country. V októbri 2015 vyšla kompilácia Karel Plíhal – Skříň s beduíny (Výběr z let 1990-2005).

Zdroj: TASR
Foto: Ota Nepilý

Zdroj: https://hudba.zoznam.sk/spravy/06-02-2019-cesky-hudobnik-karel-plihal-sa-predstavi-na-koncertoch-v-bratislave-aj-v-nitre/